PMI Model PS4-10F is a Low Power, High Speed, Prescaler Frequency Divider by 4. The PS4-10F is optimized for operating in the 4 to 10 GHz Frequency Range that features a high input sensitivity of -10 dBm @ 10 GHz at 25 °C and a Low phase Noise of -139 dBc/Hz at 1 KHz. Package size is 1.0" x 1.0" x 0.5" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Input Frequency Range (GHz): | 4 to 10 |
| Input Frequency Min (GHz): | 4 |
| Input Frequency Max (GHz): | 10 |
| Output Frequency Range (GHz): | 1 to 2.5 |
| Fixed Divide Ratio: | 4 |
| Input Operating Range: | -10 dBm @ 10 GHz at 25°C |
| Maximum Power Input: | 15 dBm (Without Damage) |
| Connectors: | RF: SMA Female IAW MIL-C-39012 Power: Solderable pin |
| Power Supply Voltage: | +5 VDC @ 400 mA Max |
| Size: | 1.00" x 1.00" x 0.50" |
| Weight: | <1.2 oz |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 ºC to +85 ºC Operating, -65 ºC to +125 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |