Quantic PMI Model PSA-12G14G-10D is a 10 Bit, digitally controlled phase shifter operating over the 12 to 14 GHz frequency range that features an ultra-high speed TTL compatible drive circuit with a 20 dBm operating power level and a low harmonic distortion. Housing size is 2.0" x 2.1" x 0.5" with a 15 Pin subminiature D connector for power/control and SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 12 to 14 |
| Frequency Min (GHz): | 12 |
| Frequency Max (GHz): | 14 |
| Insertion Loss (dB): | 7 dB Max |
| Phase Shift Range: | 360° |
| Switching Speed: | 100 ns Max |
| Step Size (LSB): | 0.35° |
| RF Input Power: | 20 dBm Max (Operating), 30 dBm Max (Survival) |
| VSWR: | 1.75:1 Max |
| Harmonic Distortion: | -30 dBc |
| Power Supply: | +12 to +15 VDC @ 200 mA |
| No. Control Bits: | 10 Bit TTL |
| Control & Power Connector: | 15 Pin Micro-D-Female (Mating Connector Supplied) |
| RF Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.0" x 1.8" x 0.4" |
| Finish: | Blue Paint |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107 Cond. A |