Quantic PMI Model PSA-22-1416-15-SFF is a variable gain amplifier that operates over the frequency range of 14 to 16 GHz that operates over the frequency range 14 to 16 GHz that offer a compression gain of 5 dB and an output saturated power, PSAT @ 15 GHz of 15 dBm with a flatness of ±1 dB. Housing size is 2.98" x 0.78" x 0.26" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Min (GHz): | 14 |
| Frequency Max (GHz): | 16 |
| Gain (dB): | 5 dB Max |
| Gain Flatness (dB): | ±1 dB |
| Noise Figure (dB): | 10 dB Max |
| DC Voltage Supply (VDC): | +12 VDC |
| Supply Voltages: | +12 VDC |
| Ripple Supply Voltages: | 100 mV Max |
| Input Power: | 3 to 7 dBm |
| Input Max VSWR: | 21 Max |
| Output Max VSWR: | 2:1 Max |
| Output Saturated Power, PSAT @ 15 GHz: | 15 dBm Max |
| Output Power Flatness, Pin = 3 dBm: | -1 to +1 dB |
| Spurious Output Power: | -90 dBc / Hz / CW Max |
| Coherent Spurious Output: | -80 dBc Max |
| Output Harmonic Levels: | -20 dBc Max |
| Max Compression Gain, Pin = 3 to 7 dBm: | 5 dB Max |
| Switch Control Signal: | "0" = No Attenuation "1" = Attenuation |
| Switch Attenuation Range: | 60 dB Min |
| Max Switching Time: | Delay On and Rise Time: 25 ns Max Delay Off and Rise Time: 25 ns Max |
| Max Jitter on Rising and Falling Edges: | 2.5 ns Max |
| Min Pulse Width: | 100 ns Min |
| Max Pulse Repetition Rate: | 250 kHz |
| Connectors: | SMA Female |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -55 °C to +100 °C |
| Temperature Shocks: | 1 Cycle form +50 °C (3 Hours) to -40 °C (3 Hours) |