PMI Model PSC-500M6G-CD-SFF is a 0.5 to 6 GHz, wideband frequency divider with a divide ratio of 100and an AC coupled square wave output with 1.2 Vp-p fits many applications. Package size is 1.25" x 1.25" x 0.563" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Input Frequency Range (GHz): | 0.5 to 6 |
| Input Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Input Frequency Max (GHz): | 6 |
| Output Frequency Range (GHz): | 0.005 to 0.06 |
| Fixed Divide Ratio: | 100 |
| Input Power Range: | -11 dBm Min, -15 dBm Typ, 12 dBm Max (0.2 to 2 GHz) -12 dBm Min, -15 dBm Typ, 12 dBm Max (2 to 12 GHz) |
| SSB Phase Noise, (100 KHz Offset): | -144 dBc / Hz Typ |
| DC Power Supply: | 7 V Min, 12 V Typ, 15 V Max |
| Supply Current: | 85 mA |
| Output Power to 50 Ohm Load: | -1.5 dBm Typ |
| Output Voltage Swing (8 pF Load): | 0.8 Vp-p Min, 1.2 Vp-p Typ |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.250" x 1.250" x 0.563" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -40 ºC to +85 ºC (Operating) -55 ºC to +100 ºC (Storage) |