Quantic PMI Model PSDM-25R5G27G-360 is an 8 Bit digitally controlled Phase Shifter operating over the 25.5 to 27 GHz frequency range that features an LSB of 1.4° and 360° of phase control. Housing size is 2.0" x 1.8" x 0.4" with a 15 Pin subminiature D connector for power/control and 2.92mm female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 25.5 to 27 |
| Frequency Min (GHz): | 25.5 |
| Frequency Max (GHz): | 27 |
| Insertion Loss (dB): | 12 dB Max |
| Insertion Loss - Measured (dB): | 12 dB Max @ 0 dBm |
| Phase Shift Range: | 360° |
| Switching Speed: | 200 ns Max |
| Phase Flatness: | ±10° Typ @ 0 dBm |
| Step Size (LSB): | 1.4° |
| Phase Variation Vs. Power: | ±10° Typ (-10 to 5 dBm) |
| Phase Variation Vs. Temperature: | ±20° Typ (-40 ºC to +85 ºC @ 0 dBm Input Power) |
| RF Input Power: | 10 dBm Max |
| VSWR: | 2.2:1 Max @ 0 dBm |
| Power Supply: | + 12 to +15 VDC @ 100 mA |
| No. Control Bits: | 8 Bit TTL |
| Control & Power Connector: | 15 Pin Micro-D-Female (Mating Connector Supplied) |
| RF Connectors: | 2.92mm Female |
| Size: | 2.0" x 1.8" x 0.4" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Storage): | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |