Quantic PMI Model PSM-16-2X3-5V-SFF is a 1 to 6 GHz switch matrix with 2 ports able to be switched to any of 3 other ports one at a time. This solid state switch matrix has low insertion loss and high isolation. Housing measures 2.25" x 2.0" x 1.25" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Prelimianry |
| Configuration: | 2 x 3 |
| Frequency Range (GHz): | 1.0 to 6 |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 6 |
| Insertion Loss (dB): | 3 dB Max |
| Isolation (dB): | 60 dB Min |
| Switching Speed: | 1 µs Max |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| RF Input Power: | 0 dBm Max (Operating) 20 dBm Max (Survival) |
| Control: | Parallel TTL Bits, TTL 0 = 0 to 0.8 VDC, TTL 1 = +2 to +5 VDC |
| Power Supply: | +5 VDC @ 75 mA Max (2-Way Switches) +5 VDC @ 100 mA Max (3-Way Switches) |
| Connectors: | SMA Female (RF) SMP Female to Female Bullets (RF Interconnects) |
| Size: | 2.25" x 2.00" x 1.25" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 °C to +85 °C |
| Storage Temperature: | -55 °C to +125 °C |