Quantic PMI Model PSM-16-3X2-5V-SFF is a 1 to 6 GHz switch matrix with 3 ports able to be switched to any of 2 other ports one at a time in a non-blocking configuration. This switch matrix has high isolation switches on the 2 ports allowing one of the other 3 Ports through at a time. Housing measures 2.25" x 2.38" x 1.0" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | 3 x 2 |
| Frequency Range (GHz): | 1 to 6 |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 6 |
| Insertion Loss (dB): | 6 dB Max |
| Isolation (dB): | 60 dB Min (J4 & J5 routed to different ports J1 thru J3), 60 dB Min (Between J1, J2, J3 IN any J4, J5 configuration), 20 dB Min (J4 & J5 routed to same port J1 thru J3) |
| Switching Speed: | 1 µs Max |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| RF Input Power: | 12 dBm Max (Operating) 23 dBm Max (Survival) |
| Control: | Parallel TTL Bits, TTL 0 = 0 to 0.8 VDC, TTL 1 = +2 to +5 VDC |
| Power Supply: | +5 VDC @ 400 mA Max (DC Power Supply), +6 VDC (Absolute Max DC Supply) |
| Connectors: | SMA Female (RF) SMP Female to Female Bullets (RF Interconnects) |
| Size: | 2.25" x 2.38" x 1.00" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 °C to +85 °C |
| Storage Temperature: | -55 °C to +125 °C |