Quantic PMI Model PSM-1G2D5G-8X8-ENET-3U-SFF is a 16 port non-blocking switch matrix with 8 input ports and 8 output ports covering 1 to 2.5 GHz. Ethernet control sets the port connections. This model is housed in a 3U 19" rackmount chassis.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | 8 x 8 |
| Frequency Range (GHz): | 1 to 2.5 |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 2.5 |
| Insertion Loss (dB): | 0 ± 3 dB |
| Isolation (dB): | 60 dB Min |
| Maximum Input Power: | 1 W |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 3U 19" Rackmount Chassis |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |