Quantic PMI Model PSM-2X4X2-SP4T-300M3G-3UVPX is a receive and transmit switch matrix with 2 receive inputs and 4 receive outputs as well as 2 transmit outputs and 4 transmit inputs that uses a single pole four throw switch for the receive path on a third receive input. The unit covers 0.3 to 3 GHz in a 3U VPX form factor.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | RX: 2 inputs / 4 outputs TX: 4 inputs / 2 outputs |
| Frequency Range (GHz): | 0.03 to 3 |
| Frequency Min (GHz): | 0.03 |
| Frequency Max (GHz): | 3 |
| Insertion Loss (dB): | 3.5 dB Max |
| Isolation (dB): | 60 dB Min |
| Switching Speed: | 1 µs Max |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| RF Input Power: | 20 dBm Max (Operating), 30 dBm Max (Survival) |
| Power Supply: | +12 VDC +3.3 VDC available on P0 connector |
| Connectors: | VITA 67.3C RF Connector P0 Power, P1 Control Connectors |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 °C to +85 °C |
| Storage Temperature: | -55 °C to +125 °C |