Quantic PMI Model PSM-50M20G-8X8-ENET-3U-SFF is a 16 port switch matrix with 8 input ports and 9 outpost port covering 0.05 to 20 GHz. Ethernet control sets the port connections. This model is housed in a 3U 19" rackmount chassis with SMA connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | 8 x 8 |
| Frequency Range (GHz): | 0.05 to 20 |
| Frequency Min (GHz): | 0.05 |
| Frequency Max (GHz): | 20 |
| Insertion Loss (dB): | 3 dB Typ, 4 dB Max |
| Isolation (dB): | 80 dB Typ, 60 dB Min |
| Maximum Input Power: | 1 W |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 3U 19" Rackmount Chassis |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |