Quantic PMI Model PSPA-VHF200C is a high power amplifier capable of outputting 3 Watts. The frequency range is 0.02 to 0.24 GHz. This amplifier has 30 dB of gain and an output of 35 dBm. Housing size is 2.55" x 1.90" x 0.56" with removable SMA connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Min (GHz): | 0.02 |
| Frequency Max (GHz): | 0.24 |
| Gain (dB): | 30 dB Typ |
| Psat: | 3 W Min |
| Input Power: | 10 dBm Typ |
| VSWR: | 1.75:1 Typ |
| Output Power at 1 dB Compression: | 35 dBm Min |
| Gain Flatness: | 30 dB Typ |
| Power Output: | 3 W Min |
| Max Input Power: | 10 dBm Typ |
| Spurious: | 60 dBc Typ |
| Harmonics: | 30 dBc Typ |
| Impedance: | 50 Ohm |
| DC Supply Voltage: | +22 to +32 VDC @ 625 mA Max |
| RF Connectors In/Out: | SMA (F) removable |
| Finish: | Painted Gray |
| Weight: | <4.2 oz. |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -55 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |