Quantic PMI Model PST-2G18G-60-T-55-SMF is a 2 to 18 GHz single pole absorptive pin diode switch that has an insertion loss of 2 dB Max with a 60 dB of isolation, VSWR of 2:1 and switching speed of 50 ns. This model is fitted with SMA connectors and has a housing size of 0.69" x 0.53" x 0.35".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Configuration: | SPST |
| Reflective / Absorptive: | Absorptive |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 2 dB Max |
| Isolation (dB): | 60 dB Min |
| Switching Speed: | 50 ns |
| VSWR In/Out: | 2:1 Max |
| Connectors: | SMA Male / Female |
| Size: | 0.69" x 0.53" x 0.35" |
| Finish: | Blue Epoxy polyimide coating IAW MIL-C-227750, Type 1 over epoxy polyimide primer IAW MIL-P-23377, Type 1, Class 1 or 3. Mounting surface to be free of paint. |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -54 °C to +95 °C |
| Temperature (Storage): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213, COND J |
| Vibration: | MIL-STD-202, METHOD 214, COND A |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C, COND B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 1070 COND. A |