Quantic PMI Model PSWN-AGRA-1DR-TTL-GAK1 is a high speed, single pole, single throw, absorptive switch capable of switching within 10 ns over the frequency range of 2 to 18 GHz and has over 70 dB of isolation. Housing size is 1.0" x 1.0" x 0.5" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Configuration: | SPST |
| Reflective / Absorptive: | Reflective |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 18 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Insertion Loss (dB): | 3 dB Max |
| Isolation (dB): | 70 dB Min |
| Switching Speed: | 10 ns |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| Input Power: | 30 dBm Max (Survival) 20 dBm (Max) |
| Control Logic: | TTL Logic: "0 VDC" = ON TTL Logic: "+5 VDC" = OFF |
| Power Supply: | +5 VDC @ 60 mA Max -12 VDC @ 60 mA Max |
| Power & Control Connector: | Solder Pins |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 1.0" x 1.0" x 0.5" |
| Weight: | 1.5 oz Max |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -65°C to + 125°C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, METHOD 1038 COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, METHOD 2138 COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, METHOD 107D COND. A |