Quantic PMI Model PT-DC40-15DB-292FF is a pick-off tee with a bandwidth from DC to 40 GHz. Package size is 0.85" x 0.85" x 0.325" with 2.92mm female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | DC to 40 |
| Frequency, Min (GHz): | DC |
| Frequency, Max (GHz): | 40 |
| Insertion Loss: | 2 dB Max |
| Pick-Off Insertion Loss: | 15 ± 1 dB Typ |
| VSWR: | 2:1 Max |
| Maximum Input Power: | 3.5 W CW |
| Connectors: | 2.92mm Female |
| Finish: | Painted Blue |
| Temperature: | -55 °C to 90 °C @ 3.5 W, Linear Derate to 0 W at 110°C |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |