| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.1 to 2 |
| Frequency Min (GHz): | 0.1 |
| Frequency Max (GHz): | 2 |
| Gain (dB): | 30 dB Min |
| Gain Flatness (dB): | ±1.5 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 5 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 20 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| AC Voltage Supply: | 110 to 115 VAC, 60 Hz |
| DC Voltage Supply: | N/A |
| Power: | 110 to 115 VAC, 60 Hz 6 Foot Power Cord Supplied Fuse Protection Included On/Off Switch LED Power Indicator |
| RF Connectors (In/Out): | N-Type Female |
| Chassis: | 2U Height, 10" Depth, to fit in 19" Rack |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55°C to +85°C |
| Temperature (Non-Operating): | -55°C to +85°C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |