Quantic PMI Model No. PTB-40-0R118-6R5-21-120VAC-1U-SFF-OPT10M6G is an integrated microwave assembly that provides high gain and operates from 0.01 to 6 GHz. This unit features integrated digitally controlled attenuators with ranges up to 60 dB. The attenuation can be controlled via the external optical encoded knob or via RS-232 and Ethernet. The amount of selected attenuation is displayed on the front panel LCD screen.
Standard Features:
Available Options:
| General Parameters: | |
|---|---|
| Frequency Range: | 0.01 to 6 GHz |
| Gain: | 40 dB Min |
| Gain Flatness: | ±1.5 dB (0.1 to 6 GHz) ±3.5 dB (0.01 to 0.1 GHz) |
| Noise Figure: | 6.5 dB Typ (0.1 to 6 GHz) 10.0 dB Typ (0.01 to 0.1 GHz) |
| OP1dB: | +20 dBm Min |
| Attenuation Range: | 50 dB Min, 60 dB Typ (1 dB Steps) |
| AC Power: | 120 VAC, 60 Hz |
| Control: | 0 to 60 dB, Baud Rate 9600 No. of Bits: 8, Stop Bits: 1 No Parity, No Flow Control |
| Operating Temperature: | -55 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -55 ºC to +100 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |