Quantic PMI Model PTB-42-1G40G-12-292FF-DC12 is a portable amplifier that operates over the 1 to 40 GHz frequency range. This model provides 40 dB of typical gain with an OP1dB of 22 dBm typical (1 to 18 GHz) and 18 dBm typical (18 to 40 GHz). This amplifier features an on / off switch that is located on the front panel with 2.92mm female connectors. This amplifier measures 4.92" x 4.92" x 2.1" and can operate on either 120 VAC or via an external +12 VDC supply.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 1 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Gain (dB): | 40 dB Typ |
| Gain (Measured): | 40 dB Typ - Measured 38.1 dB |
| Gain Flatness (dB): | ±2.5 dB Typ |
| Gain Flatness (dB) - Measured: | ±2.5 dB Typ - Measured ±1.85 dB |
| Noise Figure (dB): | 5 dB Typ Mid-band |
| OP1dB (dBm): | 22 dBm Typ (1 to 18 GHz), 18 dBm Typ (18 to 40 GHz) |
| VSWR In/Out: | 2.5:1 Typ - Measured 1.82:1/1.53:1 |
| Maximum RF Input: | 15 dBm - Measured 15 dBm |
| AC Voltage Supply: | 120 VAC - Measured 120 VAC |
| DC Voltage Supply: | +12 VDC |
| RF Connectors (In/Out): | 2.92mm Female |
| Size: | 4.92" x 4.92" x 2.10" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 ºC to +85 ºC |
| Temperature (Non-Operating): | -40 ºC to +100 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |