| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 1 to 40 |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 40 |
| Gain (dB): | 50 dB Typ |
| Gain Flatness (dB): | ±2.5 dB Typ |
| Noise Figure (dB): | 5 dB Typ Mid-Band |
| OP1dB (dBm): | 22 dBm Typ (1 to 18 GHz), 18 dBm Typ (18 to 40 GHz) |
| VSWR In/Out: | 2.5:1 Typ |
| Maximum RF Input: | 15 dBm |
| AC Voltage Supply: | 220 to 230 VAC |
| DC Voltage Supply: | +12 VDC (External) |
| RF Connectors (In/Out): | 2.92mm Female |
| Size: | 4.92" x 4.92" x 2.1" |
| Finish: | Blue Powder Coated |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 °C to +85 °C |
| Temperature (Non-Operating): | -40 °C to +100 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, METHOD 1038 COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, METHOD 2138 COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, METHOD 107D COND. A |