Quantic PMI Model PTP-0R5G40G-2G18G-SFF is a triplexer covering the 0.5 to 40 GHz frequency range. Package size is 4.17" x 1.39" x 0.33" with 2.92mm female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| No. of Channels: | 3 |
| Center Frequencies, Fo (GHz): | CH 1: 1.25 GHz CH 2: 10 GHz CH 3: 29 GHz |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 40 GHz |
| Bandwidth (GHz): | CH 1: 0.5 to 2 GHz CH 2: 2 to 18 GHz CH 3: 18 to 40 GHz |
| Crossover Band: | 2 / 18 GHz |
| Insertion Loss: | 2 dB Goal, 4 dB Max |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Rejection: | 60 dB Min: DC to 0.2 GHz, Above 42 GHz, ±15% of Crossover |
| Passband Ripple: | 0.5 dB Max Peak to Peak |
| Connectors: | 2.92mm Female |
| Size: | 4.17" x 1.39" x 0.33" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 ºC to +85 ºC |