Quantic PMI Model PTP-1G18G-2G8G-55-S4F is a triplexer covering the 1 to 18 GHz frequency band that that offers 3 passbands at 1.0 to 1.9 GHz (J1 to J2), 2.1 to 7.6 GHz (J1 to J3) and 8.4 to 18 GHz (J1 to J4). Package size is 4.17” x 1.39” x 0.33” with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| No. of Channels: | 3 |
| Center Frequencies, Fo (GHz): | J1 to J2: 1.45 GHz J1 to J3: 4.85 GHz J1 to J4: 13.2 GHz |
| Frequency Range (GHz): | 1 to 18 GHz |
| Bandwidth (GHz): | J1 to J2: 1.0 to 1.9 GHz J1 to J3: 2.1 to 7.6 GHz J1 to J4: 8.4 to 18.0 GHz |
| Crossover Insertion Loss: | 10.0 dB Typ @ 1.98 to 2.02 GHz (J2/J3) 10.0 dB Typ @ 7.92 to 8.08 GHz (J3/J4) |
| Insertion Loss: | J1 to J2: 6.0 dB Typ @ 1.0 to 1.9 GHz J1 to J3: 3.0 dB Typ @ 2.1 to 7.6 GHz J1 to J4: 2.5 dB Typ @ 8.4 to 18.0 GHz |
| VSWR: | 2.0:1 Max @ 1.0 to 18.0 GHz (J1 - Except Crossover) 2.0:1 Max @ 1.0 to 1.9 GHz (J2) 2.0:1 Max @ 2.1 to 7.6 GHz (J3) 2.0:1 Max @ 8.4 to 18.0 GHz (J4) |
| Input Power: | 20 dBm CW Max |
| Rejection: | See Outline Drawing |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 4.17" x 1.39" x 0.33" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -20 ºC to +65 ºC Operating |