Quantic PMI Model PTP-2G18G-6G10G14G-CD-S4F is a multiplexer that operates over the frequency range of 2 to 18 GHz. Package size is 2.7" x 2.1" x 0.4" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| No. of Channels: | 3 |
| Center Frequencies, Fo (GHz): | 10 GHz |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 18 GHz |
| Bandwidth (GHz): | 2 to 18 GHz |
| Crossover Band: | CH 1: 6 GHz CH 2: 10 GHz CH 3: 14 GHz ±5% of Crossover |
| Power Handling: | 2 W CW Min |
| Insertion Loss: | 1.5 dB Max |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Rejection: | 60 dB Min @ DC to 1.7 GHz 60 dB Min above 21 GHz 60 dB Min @ ±15% of Crossover |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.7" x 2.1" x 0.4" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |