PMI Model PTP-3D2G-5D625G-9D5G-SFF is a high rejection triplexer with center frequencies of CH 1: 3.2 GHz, CH 2: 5.625 GHz and CH 3: 9.5 GHz in bandwidths of CH 1: 2.8 to 3.6 GHz, CH 2: 5.25 to 6 GHz, CH 3: 8.5 to 10.5 GHz with an insertion loss of 0.8 dB, and a VSWR of 1.8:1. Unit has SMA female connectors, and the housing size is 2.76” x 2.09” x 0.56”.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| No. of Channels: | 3 |
| Center Frequencies, Fo (GHz): | CH 1: 3.2 GHz CH 2: 5.625 GHz CH 3: 9.5 GHz |
| Bandwidth (GHz): | CH 1: 2.8 to 3.6 GHz CH 2: 5.25 to 6 GHz CH 3: 8.5 to 10.5 GHz |
| Insertion Loss: | 0.8 dB Max |
| VSWR: | 1.8:1 Max |
| Input Power: | 20 W |
| Rejection: | CH 1: 40 dB Min @ 5.25 to 6 GHz 50 dB Min @ 8.5 to 10.5 GHz CH 2: 40 dB Min @ 2.8 to 3.6 GHz 40 dB Min @ 8.5 to 10.5 GHz CH 3: 70 dB Min @ 2.8 to 3.6 GHz 40 dB Min @ 5.25 to 6 GHz |
| Connectors: | SMA Female |
| Size: | 2.76” x 2.09” x 0.56” |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -20 ºC to +65 ºC |
| Source | In Stock | Price | Purchase |
|---|---|---|---|
![]() | 1-50 | 2995 USD | Buy Now |