Quantic PMI Model PUB-15-30M20G-20-LCA-OPT2G3G is a 2 to 3 GHz, Low Noise Amplifier which provides 15 dB of gain while maintaining a maximum gain flatness of ±1 dB over the operating frequency. The noise figure is 3.5 dB typical and offers a minimum OP1dB of 20 dBm. The amplifier requires +12 to +15 VDC and the current draw is 225 mA nominal. The unit is supplied with SMA female connectors in our standard PE2 housing.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 3 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 3 |
| Gain (dB): | 15 dB Typ |
| Gain Flatness (dB): | ±1 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 3.5 dB Typ |
| OP1dB (dBm): | 20 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 1.5:1 Typ, 2.0:1 Max |
| DC Voltage Supply: | +12 to +15 VDC |
| DC Current Draw: | 225 mA Nom |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.08" x 0.71" x 0.29" |
| Housing: | PE2 |
| Finish: | Gold Plated |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -54 ºC to +85 ºC Operating -65 ºC to +125 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |