Quantic PMI Model PUB-15-500M20G-20-LCA is a 0.5 to 20 GHz Low Noise Amplifier which provides 15 dB of gain while maintaining a gain flatness of ±1.75 dB typically over the operating frequency with a noise figure is 3 dB typical and offers a typical OP1dB of 20 dBm. The amplifier requires +12 to +15 VDC and the current draw is 225 mA typical. Supplied in our PE2 housing that can be used as an SMA connectorized or surface mounted component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 20 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 20 |
| Gain (dB): | 15 dB |
| Gain (dB) - Measured: | 15 dB |
| Gain Flatness (dB): | ±1.75 dB |
| Gain Flatness (dB) - Measured: | ±1.75 dB - Measured ±15 dB |
| Noise Figure (dB): | 3 dB |
| Noise Figure (dB) - Measured: | 3 dB - Measured 55 dB @ 0.5 Measured 4.47 dB @ 2 Measured 3.21 dB @ 10 Measured 5.35 dB @ 20 |
| OP1dB (dBm): | 20 dBm |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 - Measured 1.48:1 In, 1.66:1 Out |
| DC Voltage Supply: | +12 to +15 VDC |
| DC Current Draw: | 225 mA - Measured @ 285 mA |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.08" x 0.71" x 0.29" |
| Housing: | PE2 |
| Finish: | Gold Plated |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature: | -20 ºC to +70 ºC Operating -55 ºC to +125 ºC Non-Operating |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |