PMI Model PVAN-100M300M-20-SFF is a voltage-controlled attenuator that operates over the 0.1 to 0.3 GHz frequency supplying 20 dB of attenuation typically with 0 to -5 V control with <1.5 dB of insertion loss and a VSWR of <1.5:1 in the 0 V state. Package size is 1.25" Sq x 0.5" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Min (GHz): | 0.1 |
| Frequency Max (GHz): | 0.3 |
| Insertion Loss (dB): | 1.5 dB Max |
| Attenuation (dB): | 20 dB Typ, 16 dB Min |
| Control Type: | Voltage |
| Power Supply: | 0 to -5 V @ 40 mA Max |
| VSWR at 0 Volt State: | 1.5:1 Max |
| RF Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 1.25" Sq x 0.5" |
| Finish: | Aluminum |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |