Quantic PMI Model PVAN-8993-60-SFF is an analog controlled 60 dB pin diode attenuator operating over the frequency range of 8.9 to 9.3 GHz that provides 60 dB attenuation with a flatness of ±0.75 dB and an accuracy of ±2 dB Max (0 to +55 °C). Package size is 2.0" x 1.8" x 0.50" with a 15 Pin Micro-D Female connector for power / control and SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 8.9 to 9.3 |
| Frequency Min (GHz): | 8.9 |
| Frequency Max (GHz): | 9.3 |
| Insertion Loss (dB): | 2.7 dB Max |
| Attenuation (dB): | 60 dB Min |
| Control Type: | Voltage |
| Attenuation Flatness (dB): | ±0.75 dB Max |
| Attenuation Accuracy (dB): | ±2 dB Max (0 to +55 °C) ±1.5 dB Max (+5 to +45 °C) |
| Switching Time: | 500 ns Max |
| VSWR: | 2.0:1 Max |
| Power Supply: | +15 ± 0.5 VDC @ 120 mA Max -15 ± 0.5 VDC @ 50 mA Max |
| Transfer Function: | 10 dB/V Nom |
| RF Connectors: | SMA Female - removable |
| POWER/CONTROL CONNECTOR: | 15 Pin Micro-D Female (Mating Connector Supplied) |
| Size: | 2.0" x 1.8" x 0.50" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -0 °C to + 55 °C |
| Non-Operating Temperature: | -40 °C to + 60 °C |
| Humidity: | 95% AT +40 °C |