Quantic PMI Model PVGA-500M4G-8CH-ENET-3U-SFF is a chassis containing 8 variable gain amplifiers with the ability to individually terminate unused input ports internally into 50 Ω. Ethernet control sets the gain attenuation in 0.25 dB steps up to 32 dB. The minimum gain is 50 dB with 0 dB of attenuation selected. Unit size is 3U 19" Rackmount Chassis, 20" Deep Max.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Number of Channels: | 8 Inputs, 8 Outputs |
| Frequency Range: | 0.5 to 4 GHz |
| Gain: | 50 dB Min (With 0 dB Attenuation) |
| OP1dB: | +30 dBm Min |
| Attenuation Range: | 32 dB |
| Attenuation # of Bits: | 7 |
| Attenuation Resolution: | 0.25 dB (LSB) |
| Input Power: | +10 dBm |
| Switching Speed: | 50 ns Max |
| Control: | Ethernet Through RJ45 Connector |
| Connectors: | SMA (F) |
| Size: | 3U 19" Rackmount Chassis, 20" Deep Max |
| Operating Temperature: | 10 °C to 30 °C |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |