PMI Model PVVAN-0R4G6G-40-MP-1 is a non-reflective, linearized, voltage-controlled pin diode attenuator. This model operates over the 400 MHz to 6 GHz frequency range and provides up to 40 dB of attenuation range from a 0 to +10 VDC control voltage. insertion loss is 2.8 dB with a Typical speed of 5 µs. Operating power levels are up to 23 dBm CW which is the input P1dB. This attenuator is supplied in a small housing measuring only 2.0" x 1.81" x 0.88" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.4 to 6 GHz |
| Frequency Min (GHz): | 0.4 |
| Frequency Max (GHz): | 6 |
| Insertion Loss (dB): | 2.8 dB |
| Insertion Loss (dB) - Measured: | 2.8 dB Typ, 4 dB Max - Measured 2.7 dB |
| Attenuation (dB): | 40 dB |
| Control Type: | Voltage |
| Attenuation Control: | 0 to +10 VDC (Linearized) |
| Switching Speed: | 5 µs Typ, 10 µs Max - Measured 5 µs |
| VSWR: | 2.0:1 Max - Measured 1.4:1 |
| Power Supply: | +12 VDC @ 70 mA Typ - Measured 68 mA, -12V @ 40 mA Typ - Measured 36 mA |
| Operating Input Power: | 23 dBm CW (Typ P1dB) |
| RF Connectors: | SMA Female |
| DC Connector: | 15 Pin D- Male - Mating Connector Supplied |
| Size: | 2.0" x 1.81" x 0.88" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -50 ºC to +100 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |
| Source | In Stock | Purchase |
|---|---|---|
![]() | 2 | Buy Now |