Quantic PMI Model PVVAN-3G3D4G-45-CD-SFF is a Voltage Controlled Attenuator that operates over the frequency range 3 to 4 GHz, with 45 dB of attenuation using 0 to 10 V as control voltage. Package size is 3.1" x 2.3" x 0.8" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 3 to 3.4 GHz |
| Frequency Min (GHz): | 3 |
| Frequency Max (GHz): | 3.4 |
| Insertion Loss (dB): | 1.8 dB Max |
| Attenuation (dB): | 0 to 45 dB ± 5 dB Max |
| Control Type: | Voltage |
| VSWR: | 2 Max |
| Power Supply: | Voltage: +15 V, -15 V Current: 90 mA Max, 60 mA Max Terminal: Solder Pin |
| In/Out Impedance: | 50 Ohm |
| Max Input Power: | 20 mW |
| Attenuation Deviation: | ±1.6 dB Max (Over Temp) ±1.35 dB Max (Over Freq) |
| Response Time: | 100 ns goal, 500 ns Max |
| Attenuation Control Voltage: | 0 to +10 V |
| Control Characteristics: | Monotonic Variation, 5 dB/V Max @ 6 V or Less Attenuation 25 dB Min @ 6 V |
| RF Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 3.1" x 2.3" x 0.8" |
| Weight: | 150 g Max |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40ºC to +70ºC |
| Non-Operating Temperature: | -40ºC to +70ºC |
| Humidity: | 95% RH Max @ +70ºC |
| Vibration: | 16 Hz, 3 mm/3G |
| Height: | 0 to 2, 134 m (0 to 7, 000 ft) |