Quantic PMI model PVVAN-812-60-MP-110C is an analog attenuator designed to operate over the 8 to 12 GHz frequency range that offers 60 dB of attenuation with an accuracy of ±1.5 dB and a insertion loss of 2.9 dB. Housing measures 50 mm x 50 mm x 15 mm and comes equipped with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 8 to 12 |
| Frequency Min (GHz): | 8 |
| Frequency Max (GHz): | 12 |
| Insertion Loss (dB): | 2.9 dB Max |
| Attenuation (dB): | 60 Min |
| Control Type: | 0 to 6 V Linear Control: 10 dB/V |
| Attenuation Accuracy (dB): | ±1.5 dB Max |
| Temperature Coefficient: | ±0.025 dB/°C |
| VSWR: | 1.8:1 Max |
| Power Supply: | +12 VDC ± 5% |
| RF Connectors: | SMA Female |
| Size: | 50 mm x 50 mm x 15 mm Max |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -54 °C to +110 °C |