Quantic PMI Model PXO-100M-CD-1 is a 0.1 GHz, Sinewave Crystal Controlled Oscillator with coaxial output connector. This model provides minimum output power of +7 dBm with all spurs held to -60 dBC (0.01 to 0.5 GHz) and harmonics and sub-harmonics held to -40 dBc. It requires DC power of +15 V ±5% 40 mA maximum and is in a housing that measures 2.0 " 2.0" x 0.75".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.1 GHz |
| Output Power: | +7 dBm Min, +13 dBm Max |
| Harmonic & Sub-Harmonic Output Level: | -40 dBc Max |
| Other Spurious Level: | -60 dBc Max (0.01 to 0.5 GHz) |
| SSP Phase Noise: | -125 dBc/Hz Max @ 1 KHz |
| Initial Setting: | ±10 ppm Max @ 25ºC |
| Temperature: | ±50 ppm Max over temperature |
| Aging Rate: | ±5 ppm/ first year, ±3 ppm per year thereafter |
| DC Power: | +15 VDC ± 5% @ 40 mA Max |
| Size: | 2.0" x 2.0" x 0.75" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -54 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -62 ºC to +85 ºC |
| Humidity: | MIL-E-5400T 3.2.24.4, 95% RH for 240 Hours at +60ºC |
| Shock: | MIL-E-5400T 3.2.24.6.1, 15Gx22ms. 3 Times x 6 Directions |
| Vibration: | MIL-E-5400T 3.2.24.5 Figure 2 (sheet 1 of 3) Curve 3 |