Quantic PMI Model QC-052-YR3 is a 3 dB, 90° Quadrature Coupler that operates over the 0.5 to 2 GHz frequency range and when a signal is applied to any port will split equally between the ports on the other side with the adjacent port remaining isolated. The Phase relationship is 0° to the port directly opposite and -90° to the port on the diagonal. Housing size is 1.45" x 0.75" x 0.22" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 2 |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 2 |
| Amplitude Balance (dB): | ±2.5 Max |
| Phase Balance (°): | 90 ± 2.5 V |
| Isolation (dB): | 18 |
| RF Input Power Handling: | 10 W CW |
| VSWR: | 1.5:1 Max |
| Connectors (In/Out): | SMA Female |
| Size: | 1.45" x 0.75" x 0.22" |
| Weight: | 1.0 oz Typ |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 ºC to +85 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |