PMI model QC-1020-90-SMA is a 10 to 20 GHz, 90° hybrid coupler. This model offers a phase balance of +/- degrees maximum and low insertion loss of 1.8 dB maximum.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Min (GHz): | 10 |
| Frequency Max (GHz): | 20 |
| Amplitude Balance (dB): | ±0.7 Max |
| Phase Balance (°): | ±7 Max |
| Insertion Loss (dB): | 1.8 dB Max |
| Isolation (dB): | 18 Min |
| Power Handling: | AVERAGE 20 WATTS Max |
| VSWR: | 1.50:1 Max |
| Nominal Split: | 3.01 dB |
| Impedance: | 50 OHMs |
| Connectors (In/Out): | SMA Female |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55°C TO +85°C |
| Non-Operating Temperature: | -65°C TO + 125°C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, METHOD 103B COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, METHOD 107D COND. A |