Quantic PMI Model QC-12-180-NFF is a hybrid coupler that operates over the frequency range of 1.0 to 2.0 GHz. It has a maximum insertion loss of 0.4 dB and a minimum isolation of 18 dB.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 2 |
| Isolation (dB): | 18 Min |
| Amplitude Balance (dB): | ± 0.6 Max |
| Phase Balance (°): | ±6 Max |
| Insertion Loss (dB): | 0.4 Max |
| VSWR: | 1.40:1 Max |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Nominal Split: | 3.01 dB |
| Power Handling: | Average: 300 W Max Peak: 1 kW Max |
| Connector: | N-Female |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | UP TO 95%, NON-CONDENSING |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 107D COND. A |