PMI Model No. QC-1G18G-4518 is a quadrature hybrid coupler that is optimized to operate over the frequency range of 4.5 GHz to 18.0 GHz. This model provides low loss of 2 dB and an isolation of 16 dB minimum. The VSWR is 1.6:1 maximum with an amplitude balance is ±0.9 dB maximum and the phase balance is ±8° maximum. This coupler is outfitted with N-type female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 4.5 to 18 GHz |
| Frequency Min (GHz): | 4.5 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Amplitude Balance (dB): | ±0.9 max |
| Phase Balance (°): | ±8 |
| Insertion Loss (dB): | 2.0 dB Maximum |
| Isolation (dB): | 16 |
| RF Input Power Handling: | 300 W CW Average, 3 kW Peak |
| VSWR: | 1.6:1 Maximum |
| Coupling: | 3 dB |
| Connectors (In/Out): | N-Type Female |
| Size: | 5.67" x 1.60" x 1.25" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -45ºC to +75 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +125 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |