Quantic PMI Model QC-1G18G-SFF-50W is a Hybrid Coupler that operates over the frequency range of 1 to 18 GHz and has an insertion loss of 2.3 dB, an isolation of 15 dB Min, a VSWR of 1.6:1, an amplitude balance of ±0.8 dB Max, a phase balance of ±8° Max, and an input power of 50 Ω. Unit has SMA female connectors in a housing measuring 3.74" x 1.16" x 0.43".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Min (GHz): | 1 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Amplitude Balance (dB): | ±0.8 Max |
| Phase Balance (°): | ±8 Max |
| Insertion Loss (dB): | 2.3 dB Max |
| Isolation (dB): | 15 Min |
| Power Handling: | Average 50 W Max Peak1 KW Max |
| VSWR: | 1.6:1 Max |
| Nominal Split: | 3.01 dB |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Connectors (In/Out): | SMA (F) |
| Size: | 3.74" x 1.16 " x 0.43" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Humidity: | 95% RH @ 40 °C |
| Shock: | 20G FOR 11msec Half Sinewave, 3 Axis both directions |
| Altitude: | 60, 000 FT 1.0 psi Min |
| Source | Purchase |
|---|---|
![]() | Buy Now |