Quantic PMI Model QC-24-180-SFF is a hybrid coupler that operates over the frequency range of 2.0 to 4.0 GHz. It has a maximum insertion loss of 0.4 dB and a minimum isolation of 22 dB. This model is outfitted with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 4 |
| Isolation (dB): | 22 Min |
| Amplitude Balance (dB): | ±0.4 Max |
| Phase Balance (°): | ±5 Max |
| Insertion Loss (dB): | 0.4 Max |
| VSWR: | 1.25:1 Max |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Nominal Split: | 3.01 dB |
| Power Handling: | Average: 20 W Max Peak: 1 kW Max |
| Connector: | SMA (F) |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | Up to 95%, Non-Condensing |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |