PMI Model QC-2G18G-90 is a quadrature coupler that operates over the frequency range of 2 to 18 GHz. It has a minimum isolation of 20 dB and a maximum insertion loss of 1.2 dB. Package size is 1.85" x 0.64" x 0.433" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 18 GHz |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Amplitude Balance (dB): | ±0.5 dB Max |
| Phase Balance (°): | ±5° Max |
| Insertion Loss (dB): | 1.3 dB Max |
| Isolation (dB): | 20 dB Min |
| Power Handling: | Average: 50 W Max Peak: 1 KW Max |
| VSWR: | 1.4:1 Max |
| Nominal Split: | 3.01 dB |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Connectors (In/Out): | SMA Female |
| Size: | 1.85" x 0.64" x 0.433" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Humidity: | Up to 95%, Non-Condensing |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |
| Source | Purchase |
|---|---|
![]() | Buy Now |