Quantic PMI Model No. QC-2G20G-SFF-50W is a Hybrid Coupler that operates over the frequency range of 2 to 20 GHz and has a maximum insertion loss of 1.5 dB, minimum isolation of 20 dB, and maximum VSWR of 1.5:1. Package size is 2.1" x 1.0" x 0.433" with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 20 |
| Amplitude Balance (dB): | ±0.5 Max |
| Phase Balance (°): | ±5 Max |
| Insertion Loss (dB): | 1.5 dB Max |
| Isolation (dB): | 20 Min |
| Power Handling: | Average: 50 W Max Peak: 1 kW Max |
| VSWR: | 1.5:1 Max |
| Nominal Split: | 3.01 dB |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Connectors (In/Out): | SMA (F) |
| Size: | 2.1" x 1.0" x 0.433" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Humidity: | Up to 95% Non-Condensing |