PMI's 3dB, 90 Degree Quadrature Couplers are available in bandwidths of 2.0 to 4.0GHz, 2.5 to 5.0GHz, 4.0 to 8.0GHz, 5.0 to 10.0GHz, 6.0 to 12.0GHz and 8.0 to 18.0GHz. They are designed for low insertion loss, low VSWR, excellent phase and amplitude balance. These are packaged in a small size.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 4 to 8 GHz |
| Frequency Min (GHz): | 4 |
| Frequency Max (GHz): | 8 |
| Amplitude Balance (dB): | ±0.75 max |
| Phase Balance (°): | 90 ± 5 |
| Insertion Loss (dB): | 0.6dB Maximum |
| Isolation (dB): | 18 |
| RF Input Power Handling: | 75 Watts CW |
| VSWR: | 1.5:1 Typ. |
| Size: | 0.8" x 1.2" x 0.22" |
| Weight: | 1.0 Ounces Typical |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40ºC to +71 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -65 ºC to +100 ºC |
| Humidity: | MIL-STD-202F, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, Method 107D Cond. A |