Quantic PMI Model QC-4080-SMT is a quadrature hybrid coupler (90°) with 0.3 dB maximum insertion loss, 1.30:1 maximum VSWR, and 17 dB minimum isolation. This product is offered in a surface mount package measuring 0.4" x 0.2" x 0.083".
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Min (GHz): | 4 |
| Frequency Max (GHz): | 8 |
| Amplitude Balance (dB): | ±0.60 Typ |
| Phase Balance (°): | ±6 Typ |
| Insertion Loss (dB): | 0.30 dB Max |
| Isolation (dB): | 17 Min |
| RF Input Power Handling: | 75 W |
| VSWR: | 1.30:1 Max |
| Size: | 0.4" x 0.2" x 0.083" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 ˚C to +85 ˚C |