PMI Model No. QC-48-180-SFF is a 180° Hybrid Coupler that operates over the frequency range of 4.0 to 8.0 GHz. It has a maximum insertion loss of 0.7 dB and a minimum isolation of 20 dB. This model is outfitted with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 4 to 8 GHz |
| Frequency Min (GHz): | 4.0 |
| Frequency Max (GHz): | 8.0 |
| Input Power (W): | Average: 20 Max Peak: 1000 Max |
| Isolation (dB): | 20 Min |
| Amplitude Balance (dB): | ±0.5 Max |
| Phase Balance (°): | ±5 Max |
| Insertion Loss (dB): | 0.7 Max |
| VSWR: | 1.30:1 Max |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Nominal Split: | 3.01 dB |
| Connector: | SMA (F) |
| Size: | 2.087" x 1.417" x 0.433" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | Up to 95%, Non-Condensing (Operating) |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |