Quantic PMI Model QC-48-SFF-LC is a 4.0 to 8.0 GHz hybrid coupler with a frequency range of 4.0 to 8.0 GHz with an insertion loss of 0.75 dB maximum, an isolation of 20 dB minimum, a VSWR of 1.25:1, an amplitude balance of ±0.5 dB, a phase balance of ±3°, and an input power of 50 W average. This model's housing measures 1.00" x 0.50" x 0.38" and has SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Min (GHz): | 4 |
| Frequency Max (GHz): | 8 |
| Amplitude Balance (dB): | ±0.5 Max |
| Phase Balance (°): | ±3 Max |
| Insertion Loss (dB): | 0.75 dB Max |
| Isolation (dB): | 20 Min |
| Power Handling: | Average 50 W Max Peak 3 KW Max |
| VSWR: | 1.25:1 Max |
| Nominal Split: | 3.01 dB |
| Impedance: | 50 OHMs |
| Connectors (In/Out): | SMA Female |
| Size: | 1.00" X 0.50" X 0.38" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | - 55 °C to +85 °C |
| Humidity: | 95% RH @ 40 °C |
| Shock: | 20G FOR 11msec HALF SINE WAVE, 3 AXIS BOTH DIRECTIONS |
| Altitude: | 60, 000 FT 1.0 psi Min |
| Source | Purchase |
|---|---|
![]() | Buy Now |