PMI Model no. QC-500M18G-90 is a quadrature coupler that operates over the frequency range of 500 MHz to 18.0 GHz. It has a minimum isolation of 14 dB and a maximum insertion loss of 3.5 dB. This product is outfitted with SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 18.0 |
| Amplitude Balance (dB): | ±1.2 |
| Phase Balance (°): | ±12 |
| Insertion Loss (dB): | =3.5dB |
| Isolation (dB): | 14 |
| Power Handling: | Average =20Watt Peak=0.5KW |
| VSWR: | =1.80:1 |
| Nominal Split: | 3.01 dB |
| Impedance: | 50 OHMS |
| Connectors (In/Out): | SMA FEMALE |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 °C TO +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C TO +125 °C |
| Humidity: | UP TO 95%, NON-CONDENSING |
| Shock: | MIL-STD-202, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, METHOD 107D COND. A |