PMI Model No. QC-500M7G-SFF-50W is a 4.0 to 40.0 GHz 90° Hybrid Coupler.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Range (GHz): | 0.5 to 7 GHz |
| Frequency Min (GHz): | 0.5 |
| Frequency Max (GHz): | 7 |
| Amplitude Balance (dB): | ±0.6 max. |
| Phase Balance (°): | ±6 |
| Insertion Loss (dB): | 1.8 dB max. |
| RF Input Power Handling: | 50 Watts (Forward Power) |
| VSWR: | 1.5:1 max. |
| Coupling: | 3.0 dB max. |
| Connectors (In/Out): | SMA (F) |
| Size: | 6.94" x 0.98" x 0.43" |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -40 ºC to +70 ºC |
| Non-Operating Temperature: | -40 ºC to +70 ºC |
| Humidity: | 95% RH @ 40 ºC |
| Shock: | 20G for 11 msec half sine wave, 3 axis both directions |
| Altitude: | 60, 000 FT 1.0 psi min. |