PMI Model QC-5010-NFF is a hybrid coupler that operates over the frequency range of 5 to 10 GHz with a maximum insertion loss of 1.1 dB and a minimum isolation of 16 dB. Housing size is 1.315" x 1.87" x 0.787" and outfitted with N female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 5 to 10 GHz |
| Frequency Min (GHz): | 5 |
| Frequency Max (GHz): | 10 |
| Amplitude Balance (dB): | ±1.25 dB Max |
| Phase Balance (°): | ±5° Max |
| Insertion Loss (dB): | 1.1 dB Max |
| Isolation (dB): | 16 dB Min |
| Power Handling: | Average: 75 W Max Peak: 3 KW Max |
| VSWR: | 1.50:1 Max |
| Nominal Split: | 3.01 dB |
| Impedance: | 50 Ohm |
| Connectors (In/Out): | N Female |
| Size: | 1.315" x 1.87" x 0.787" |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55 °C to +85 °C |
| Non-Operating Temperature: | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | Up to 95%, Non-Condensing |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |
| Source | Purchase |
|---|---|
![]() | Buy Now |