PMI Model QC-7G18G-292FF-30W is a 7.0 to 18.0 GHz, 90° hybrid coupler. This model offers a phase balance of ±5 degrees maximum and low insertion loss of 1.3 dB maximum.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Preliminary |
| Frequency Min (GHz): | 7 |
| Frequency Max (GHz): | 18 |
| Amplitude Balance (dB): | ±0.5 MAX |
| Phase Balance (°): | ±5 MAX |
| Insertion Loss (dB): | 1.3 dB MAX |
| Isolation (dB): | 18 MIN |
| Power Handling: | Average 30 W MAX Peak 1 kW MAX |
| VSWR: | 1.40:1 MAX |
| Nominal Split: | 3.01 dB |
| Impedance: | 50 OHMs |
| Connectors (In/Out): | 2.92mm Female |
| Finish: | Painted Blue |
| Export Classification (ECCN): | EAR99 |
| Environmental Ratings: | |
| Operating Temperature: | -55°C to +85°C |
| Non-Operating Temperature: | -65°C to +125°C |
| Humidity: | MIL-STD-202F, METHOD 1038 COND. B |
| Shock: | MIL-STD-202F, METHOD 213B COND. B |
| Vibration: | MIL-STD-202F, METHOD 204D COND. B |
| Altitude: | MIL-STD-202F, METHOD 105C COND. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202F, METHOD 107D COND. A |