PMI Model QSM-020-14-1-5-SFF is a 0.1 to 20 GHz low noise amplifier featuring 14 dB typical gain, 14 dBm minimum OP1dB, and 18 dBm maximum input power. Housing size is 0.69" x 0.7" x 0.29" with removable SMA female connectors.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 0.1 to 20 |
| Frequency Min (GHz): | 0.1 |
| Frequency Max (GHz): | 20 |
| Gain (dB): | 14 dB Typ 12.5 dB Min |
| Gain Flatness: | ±1 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 6.5 Max |
| OP1dB (dBm): | 14 Min |
| VSWR In/Out: | 2:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 VDC |
| DC Current (mA): | 100 mA Max |
| Input Power: | 18 dBm Max |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 0.69" x 0.7" x 0.29" |
| Finish: | Gold Plated |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 °C to +85 °C |
| Temperature (Non-Operating): | -65 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |