PMI Model QSM-112-16-1D5-SFF is a 1 to 12 GHz amplifier featuring 17 dB gain with a gain flatness of ±1.5 dB maximum, a noise figure of 1.75 dB typical, P1dB of 17 dBm, and 12 dBm maximum input power. Supplied in housing measuring 0.69" x 0.7" x 0.29" with removable SMA connectors that can be used as a connectorized or surface mount component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 1 to 12 GHz |
| Frequency Min (GHz): | 1 GHz |
| Frequency Max (GHz): | 12 GHz |
| Gain (dB): | 17 dB Typ 14 dB Min |
| Gain Flatness: | ±1.25 dB Typ, ±1.5 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 1.75 dB Typ, 3.5 dB Max |
| OP1dB (dBm): | 17 dBm Typ 12 dBm Min |
| Psat (dBm): | 16 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 VDC |
| DC Current (mA): | 100 mA Max |
| Input Power: | 12 dBm Max |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Finish: | Gold Plated |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -55 ˚C to +85 ˚C |
| Temperature (Non-Operating): | -65 ˚C to +125 ˚C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |