PMI Model QSM-220-16-5-17-SFF is a 2 to 20 GHz low noise amplifier featuring 16 dB gain, 16 dBm OP1dB, and 5 dB maximum noise figure. Supplied is a housing measuring 0.69" x 0.7" x 0.29" with removable SMA female connectors that can be used as a connectorized or surface mount component.
| General Parameters: | |
|---|---|
| Status: | Active |
| Frequency Range (GHz): | 2 to 20 |
| Frequency Min (GHz): | 2 |
| Frequency Max (GHz): | 20 |
| Gain (dB): | 16 dB Min @ 25°C |
| Gain Flatness: | ±1.5 dB Max |
| Noise Figure (dB): | 5 dB Max @ 25°C |
| OP1dB (dBm): | 16 dBm Min @ 25°C |
| Psat (dBm): | 20 dBm Min |
| VSWR In/Out: | 2.0:1 Max |
| DC Voltage (VDC): | +12 to +15 |
| DC Current (mA): | 200 Max |
| Input Power: | 22 dBm CW Max |
| Connectors: | SMA Female - removable |
| Size: | 0.69" x 0.7" x 0.29" |
| Finish: | Gold Plated |
| Environmental Ratings: | |
| Temperature (Operating): | -40 °C to +85 °C |
| Temperature (Storage): | -55 °C to +125 °C |
| Humidity: | MIL-STD-202, Method 103B Cond. B |
| Shock: | MIL-STD-202, Method 213B Cond. B |
| Vibration: | MIL-STD-202, Method 204D Cond. B |
| Altitude: | MIL-STD-202, Method 105C Cond. B |
| Temperature Cycle: | MIL-STD-202, Method 107D Cond. A |